Obec Žikava žiada občanov, aby svojvoľne nevysádzali dreviny (stromy) na obecné pozemky, verejné priestranstvá, ochranné pásma a pozemky cudzích vlastníkov z niekoľkých dôvodov:
- vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádza drevina je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať,
- ohrozenie prevádzkyschopnosti inžinierskych sietí - vodovodov, kanalizácií, plynovodov, elektrovodov. Všetky tieto siete majú vymedzené ochranné pásmo.
- ohrozenie cestnej premávky - prerastajúce konáre stromov, ktoré zasahujú do miestnej komunikácie, obmedzujú plynulý a bezpečný prechod po komunikácii, znižujú viditeľnosť vodičov, môžu poškodiť okoloidúce dopravné prostriedky. V prípade škodovej udalosti sa škoda vymáha od vlastníka pozemku. Zákon o cestách upozorňuje na cestné ochranné pásmo, v ktorom nie je povolené sadiť stromy.
Dátum vloženia:
14. 5. 2026 12:51
Dátum poslednej aktualizácie:
15. 5. 2026 12:52
Autor:
Správce Webu